logo
Nákupný košík

SK

LUDOPOLIS NEWS
Filter

1000 km za spoločenskými hrami - 1. časť

16.10.2014 10:09

Štyri dni hrania, zábavy a stretnutí s úžasnými ľuďmi a hlavne hrami. Taký bol pre nás Spiel 2014 v Essene. Kto nepozná, je to najväčšia výstava spoločenských hier na svete. Každoročne priláka viac ako 150 tis. návštevníkov z najrôznejších kútov sveta. Tento rok sme do Essenu zavítali aj my, a určite neľutujeme. Radi by sme Vám touto cestou priblížili hry, ktoré sme vyskúšali a ktoré nás zaujali, alebo boli aspoň niečím výnimočné. Niektoré z nich čoskoro nájdete zatiaľ v obmedzenom množstve aj v našom eshope.

Vydavatelia z celého sveta tento rok predstavili v Essene viac ako 500 nových hier takže bolo pre nás veľmi ťažké rozhodnúť sa, ktoré si vyskúšame osobne. Zvolili sme stratégiu sústrediť sa na menšie vydavateľstvá a menej známe tituly, keďže rátame s tým, že hry od najväčších vydavateľov sa dostanú na Slovensko a budeme mať možnosť si ich vyskúšať doma. Aj keď sme sa viac zameriavali na hry pre rodiny a detské hry, neobišli sme ani zopár hier pre náročných hráčov.

Postupne Vám prinesieme naše dojmy z hier, ktoré sme videli, skúsili a zahrali.


Aruba – Battle race

Autor tejto hry, p. Petr Bělík sa medzi hráčmi preslávil náročnejšou hrou Mafia City a preto očakávania ďalšej hry z tvorby tohto autora boli obrovské. Prišlo však malé prekvapenie a tým je závodná hra Aruba. Jednoduchá, rýchla, plná záškodnosti, naháňačiek, ale hlavne zábavy. Hra, ktorá by mohla byť pre náročných hráčov sklamaním, avšak podľa reakcií si našla fanúšikov aj u tohto typu hráčov. Oddychovka, ktorá sa dá hrať v akomkoľvek zložení a chytí každého. Príprava hry je minimálna, pochopenie herného princípu veľmi rýchle, hrací čas optimálny (max. 60 min). A hra samotná? Bavili sme sa geniálne, až tak, že sme si museli počas hry pripomínať, že v pretekoch ide o to prísť do cieľa a nie iba búrať, strieľať, rezať a škodiť súperovi :)

Naše hodnotenie: 8,5/10

Aruba je aj v našej ponuke: Aruba: Battle Race

http://boardgamegeek.com/boardgame/165208/aruba-battle-race


Doodle City

Pútavá novinka z ďalekého severu, z dielne nórskej Aporta Games. Jeden z autorov hry, Kristian A. Østby je tvorca úspešnej dobrodružnej hry, Escape: Chrámová kliatba. Základom hry, tak ako pri Escape, sú kocky, čo by mohlo napovedať že hra je postavená na náhode, ale opak je pravdou. Vďaka zaujímavému hernému princípu si prídu na svoje aj fanúšikovia hier v ktorých na dosiahnutie víťazstva je potrebné troška viac taktizovať. Zaujímavosťou je aj aplikácia Doodle City na AppStore vďaka ktorej si hru môžete vyskúšať pred prípadnou kúpou. Hra nás natoľko zaujala, že sme sa rozhodli začať rokovania ohľadom distribúcie na Slovensko, preto sa na ňu môžete pomaly začať tešiť aj u nás.

Naše hodnotenie 8/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/162107/doodle-city


Hattrick

Keďže futbal je nášmu srdcu blízky, v Essene sme si vyskúšali dve hry tohto zamerania. Prvá bola Age of Soccer, ktorá nás nepresvedčila a potom prišiel na rad Hattrick. Hra, ktorú autor Patryk Kowalski vytvoril pred viac ako 20 rokmi (vtedy mal 9 rokov) a postupne ju upravoval a dolaďoval. Vzišla z toho prepracovaná taktická, ale nie pretaktizovaná hra pre dvoch hráčov, ktorá zaujme každého futbalového fanúšika. Po odohraní prvej hry sme hneď rozmýšľali nad druhou, akú zvoliť taktiku a ako prekabátiť súpera. Malé mínus dávame hraciemu času, autor uvádza 45 min., no my sme sa pod 80 nedostali ani po druhom hraní. Hattrick sa tiež snažíme zaradiť do našej ponuky a momentálne hľadáme najvhodnejší distribučný kanál.

Naše hodnotenie 8,5/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/159877/hat-trick


Age of Soccer

Futbalový zápas medzi zaniknutými civilizáciami (Inkovia, Mayovia a pod.) ktorá nás veľmi neoslovila. Ide o hru, kde sa futbalová téma spája s historickou, ale celé nám to prišlo ako prekombinované a spolu to neladilo. Ak hráte napríklad za Mayov, môžete mať hráča, ktorý je Zulu alebo kľudne aj Azték. Snažíte sa mať dobrú obranu aj útok, ale úspech záleží od toho aké máte karty na ruke. Hra bola vo svojej podstate celkom zábavná a dobrá aj vo väčšom počte hráčov, ale okrem témy sme našli ešte jednu chybu, ktorá nás po prvej hre odradila. Ľahko sa môže stať, že v jednom kole skórujú proti oslabenému hráčovi všetci ostatní a vlastne ostane izolovaný až do konca partie. Nikto už na neho nebude útočiť a daný hráč môže obranu úplne vypustiť a skúsiť iba útočiť. To nám prišlo zvláštne a naznačovalo, že hra možno nie je úplne vyladená a hlavne vlastne nemala nič spoločné s futbalom v čo sme dúfali.

Naše hodnotenie 6/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/148628/age-soccer


Oilfield

Dlho sme rozmýšľali či vôbec spomenúť túto hru a to z dôvodu, že sa jedná o hru, ktorá ešte nie je na trhu, ale do Essenu ju vo forme prototypu priniesol náš spriaznený dizajnér, Paco Yanez zo Španielska. Aj vďaka tomu sme mali možnosť ju vyskúšať v Essene ako prví. S pokojným svedomím môžeme povedať, že hra sa mu naozaj vydarila. Dobre vyladený herný systém, príjemná doba hrania do 90 min. a zaujímavá téma okolo ťažby ropy nás dostali. Preto budeme Pacovi držať palce aby sa hra dostala čo najskôr na trh.

Naše hodnotenie: 8,5/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/131241/oilfield


McJohny's

Na hru McJohny´s od susedov Czech Board Games sme sa veľmi tešili. Párty hra s krásnou veselou grafikou sľubovala kopu zábavy. Po počiatočnom eláne však prišlo sklamanie. Hra je pozlátaná z princípov viacerých samostatných hier, ale čo je dôležitejšie, chýba jej šťava. Celá hra je postavená na časových limitoch vo forme presýpacích hodín, ale tým, že samotné úlohy prebiehajú samostatne, sú málo záživné až nudné. Hre mcJohny´s dávame bohužiaľ palec dole.

Naše hodnotenie: 5/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/164566/mcjohnys


pokračovanie čoskoro....Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  14/17 >>Fotky z nášho Instagramu


Kontakty
LUDOPOLIS
f4s, s.r.o., Jégého 14
821 08 Bratislava
Slovenská Republika

Kamenná predajňa:
Bratislava, Seberíniho 14 (OC Kocka)

IČO: 47619431
DIČ: 2024029755
IČ DPH: SK 2024029755

© Všetky práva vyhradené - www.ludopolis.sk
Tvorba web stránok

Fotky z nášho Instagramu


Kontakty
LUDOPOLIS
f4s, s.r.o., Jégého 14
821 08 Bratislava
Slovenská Republika

Kamenná predajňa:
Bratislava, Seberíniho 14 (OC Kocka)

IČO: 47619431
DIČ: 2024029755
IČ DPH: SK 2024029755

© Všetky práva vyhradené - www.ludopolis.sk
Tvorba web stránok


Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam