logo
Nákupný košík

SKFilter

1000 km za spoločenskými hrami - 2. časť

16.11.2014 18:34

Prinášame Vám druhú časť reportu z nášho výletu v Essene. S reportom sme trochu pozadu,  kedže zopár hier sme si v Essene iba kúpili a ešte sme si ich nestihli vyskúšať. Tu je zopár noviniek a náš názor na ne. Po tejto časti Vás bude čakať ešte tretia, posledná časť.

RoboRama

Nová hra od vydavateľstva PlayThisOne zaujala na pohľad témou s robotmi (roboti alebo zombíci nikdy nesklamú). Ide o hru pre 2-4 hráčov, kde je cieľom premiestniť robotov z jedného rohu do druhého. Systém pohybu na hracej ploche je pomocou príkazov na 6 kartičkách ktoré má každý hráč pred sebou. Každá kartička prezentuje iný druh pohybu a po použití sa vybije. Je možné si kartičku dobyť po zastavení na príslušnom symbole na hracej ploche. Takže rozumnými pohybmi svojich štyroch robotov postupne premiestňujete po ploche. Roboti ostatných hráčov Vám budú zavadzať a Vašu stratégiu môžu ľahko prekaziť svojim robotom. V našich očiach išlo o peknú a zábavnú hru za prijateľnú cenu (25 Eur v Essene) vzhľadom na to čo ponúka hlavne teda figúrky robotov aj keď vyrobené v číne :-) Hra ponúka aj tri varianty hry, základnú, so špeciálnymi pohybmi a so škodiacim robotom. Ide o celkom rýchlu záležitosť a aj nás hra bavila. V Essene sme odohrali jednu kompletnú hru vo štvorici. Spôsob pohybu bol pre nás nový a zábavný, pohyby si treba dobre premyslieť aby ste nezostali bez nabitých kariet čo môže značne obmedziť Vaše možnosti ako sa dostať na cieľové pozície. Mali sme z hry pekný zážitok.

Naše hodnotenie: 7,5/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/156458/roborama


Dino race

Príjemná detská hra s krásnymi figúrkami dinosaurov z talianskej produkcie Ares Games. Pri tejto hre sme nemali šťastie na pomocníka čo by nám vysvetlil pravidlá, ale hru sme chceli vyskúšať. Pravidlá sme si začali študovať sami a do 5 minút sme už aj hrali. Počas hry sme si pravidlá pár krát osviežili a našu prvú hru sme bez problémov zvládli. V hre sa snažíme zachrániť dinosaurov pred vyhynutím a musíte svojich dvoch dinosauríkov čo najrýchlejšie dopraviť do cieľa, hlavne skôr ako Vás dobehne láva zo sopky. Okrem lávy si musíte dať pozor aj na akcie protihráčov, ktoré sú k dispozícii prostredníctvom akčných kariet, ktoré si môžete potiahnuť. V cieli získavate víťazné body, prvý hráč má možnosť vybrať si najvyššie bodové ohodnotenie a extra body získa aj hráč, ktorému sa podarí priniesť do cieľa dinosaurie vajce. Veľkou výhodou hry je krásna téma, jednoduché pravidlá a tiež ponúka rôzne možnosti ako negatívne ovplyvniť ostatných hráčov ako aj náhodnú ponuku víťazných bodov. Hru by sme odporučili pre deti od 6 do 12 rokov.  

Naše hodnotenie: 7,5/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/156719/dino-race


Evolution

Evolution bola jedna z mierne náročnejších hier, ktorú sme si v Essene vyskúšali. Bola zaujímavá grafikou a už na prvý pohľad sľubovala niečo nové. A niečo nové aj ponúkla. Jednoducho povedané budete mať v rukách aké živočíchy sa na zemi vyvinú a v akom počte. Pomocou kariet budete dávať živočíšnym druhom vlastnosti a budete sa snažiť ich nakombinovať tak aby mal práve Váš druh čo najväčšiu šancu na prežitie. Máte tiež možnosť priviesť na svet aj viac živočíšnych druhov. Základný rozdiel medzi vlastnosťami živočíšnych druhov je, akou potravou sa budú živiť. Budú mäsožravci, bylinožravci alebo všežravci? Mäsožravci sa budú živiť zvieratami ostatných hráčov, ktoré sú veľkosťou tela menšie. Vaše živočíchy môžu zomrieť keď ich napadne iný, alebo keď namajú dostatok potravy. Množstvo potravy je obmedzené a v neskoršej fáze hry majú veľkú výhodu živočíchy, ktoré majú vlastnosti, ktoré pomáhajú pri získavaní potravy, či už dlhý krk, tukové zásoby, alebo kooperáciu typickú pre mravce. Každý druh môže mať maximálne 3 vlastnosti a faktor náhody v podobe kariet zabezpečuje, že v každej hre budú živočíšne druhy rôzne a evolúcia pôjde iným smerom s ohľadom na konkurenciu. Raz budete mať bylinožravca čo sa vie ukryť v nore, inokedy mäsožravca čo sa môže živiť aj zvyškami zabitých zvierat. Evolution náš určite zaujala a stála by za bližšie zoznámenie. Momentálne hru nemáme v ponuke, ale americký vydavateľ ponúka za 5 USD verziu na stiahnutie a vytlačenie.

Naše hodnotenie 8/10

Evolution na stiahnutie: http://www.northstargames.com/collections/print-and-play/products/print-and-play-evolution

http://boardgamegeek.com/boardgame/155703/evolution


Coconuts

Detská hra, ktorá na veľtrhu zaujala skoro každého, kto išiel okolo. Samozrejme hlavne ľudí, ktorí majú deti. Tak to bolo aj v našom prípade a jeden exemplár tejto hry rovno skončil aj v našej taške. S deťmi sme hru už doma vyskúšali a je to výborná zábava. Opičky musia strielať kokosy do hrnčekov a prvý, ktorému sa podarí postaviť pyramídu vyhráva. Opičky sú dobre vypracované, rukami strieľajú kokosové oriešky hladko, nezasekávajú sa a fungujú výborne. Kokosové oriešky sú z mäkkej gumy, veľkosťou nie sú vhodné pre najmenšie deti, ale inak nemajú chybu. Dokonca tým, že sú mäkké majú dodatočný efekt odrazu po dopade čo spôsobuje prekvapenia a veľmi zábavný efekt. Tiež by som chcel spomenúť aj hrnčeky, ktoré su pevné a výborne stoja na sebe a dobre sa z nich stavajú pyramídy. Deti sa veľmi dobre zahrajú aj s hrnčekmi samotnými prípadne aj s opičkami. Táto hra ponúka okrem spoločenskej hry aj vybavenie použiteľné ako hračky. K hre samotnej potrebujete hlavne zručnosť, ktorú získate praxou. Dôležité je, že deti sú schopné sa v hre zdokonalovať veľmi rýchlo. Takže ako zhrnutie by som povedal, že ide o absolútne nenáročnú zábavnú hru vhodnú úplne pre každého. Môžete ju skúsiť aj s malými deťmi ak ste si istý, že Vám nepojedia kokosové orechy.

Naše hodnotenie 8/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/145639/coconuts


Fun Farm

Ďalšia detská hra, ktorá zaujme obsahom. Deti sa veľmi radi pohrajú so šiestimi penovými zvieratkami aj bez pravidiel a priložených kariet a kociek. Čo sa týka hry tak ide o klasickú postrehovú hru, ktorých je na trhu veľa. V prvom momente sme si mysleli, že jediným plusom budú krásne zvieratká, ktoré treba schmatnúť čo najrýchlejšie. Princípom hry je sledovať vyložené karty a kombináciu farieb na dvoch kockách. Pri správnej kombinácii farby na kocke a na karte musíte ako prvý schmatnúť zvieratko zobrazené na karte. Až doteraz by sme stále povedali, dobre, klasická postrehovka. Ponúka však jednu zaujímavú situáciu, kedy sa na stole nahromadia karty, a hodená kombinácia na kockách ukazuje na viac ako jednu kartu čo môže znamenať, že v jednom momente sa snažíte všetci naraz získať viac ako jedno zvieratko. Toto pridáva hre nový aspekt, ktorý sa nám páčil. V kombinácii s krásnymi hračkami je to výborná detská postrehová hra.

Naše hodnotenie 7/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/145501/fun-farm


Office 21

Zavítali sme aj do stánku Taiwanského združenia SWAN Panasia. Tu sa nám naskytla šanca skúsiť malú kartovú hru, v ktorej sa snažíte mať vyložených na stole 21 bodov alebo čo najviac bodov do hranice 21. Takže princíp nášho ‘očka’ alebo black jacku. Herný mechanizmus je v Office 21 obohatený o špeciálne vlastnosti kariet, ktoré spôsobujú na stole obmedzenia a zvraty. Hra nás zaujala grafikou, hranaté postavičky trochu pripomínali karikatúry nášho pána premiera v kombinácii s 8 bitovou grafikou. Na každej karte je znázornené koľko kópii danej karty je v balíčku ako aj grafické znázornenie efektu karty. Karty po vyložení na stôl aktivujú práve tieto špeciálne vlastnosti. Význam grafiky nebol zrejmý na prvý pohľad ale po chvíli hrania sme sa s funkciami rýchlo zžili a niektoré dovoľovali uskutočniť zaujímavé zvraty v hre a aj uškodiť súperovi. Vaša taktika získať 21 bodov môže zlyhať vďaka akciám súperov a tiež záleží aké šťastie na karty budete mať v rozhodujúcich momentoch. Celkovo bola Office 21 zaujímavou hrou z Taiwanskej produkcie a hlavne kancelárska téma so sekretárkou, riaditeľom alebo daňovákom bola zábavná.

Naše hodnotenie 6/10

http://boardgamegeek.com/boardgame/137789/office-21


Memorable Stories

Boli sme v stánku G3 kde sme si chceli skúsiť väčšie hry, ale kedže sa nám podarilo chytiť iba jeden malý stôl tak sme skúsili aj jednu malú hru. Narazili sme na detsky vyzerajúcu kartovú hru Momarable Stories, alebo v poľskom originále Pamietne Historie. Názov naznačoval, že pôjde o hru, v ktorej treba zapojiť svoju fantáziu a byť naladený na rozprávanie rozprávok. V prvom momente sme ostali trochu zaskočení, lebo sme boli naladení skôr na tažšie mechanizmy a učenie sa komplexnejších pravidiel. Rozbeh bol aj z tohto dôvodu pomalší, alebo aj kôli tomu, že fantázia veľmi nepracovala ani poľskému kolegovi, ktorý nám hru vysvetľoval. Pravdepodobne mali v Essene predchádzajúci večer slušnú poľskú žúrku :-) Ale každý sme dostali iba 3 karty s rôznymi symbolmi o ktorých bolo treba povedať akýkoľvek príbeh. Ok, to sme s vypätím všetkých síl všetci traja zvládli a išli sme ďalej - ďalšie 3 karty a druhý príbeh. V tom momente nám Michal z Poľska vysvetlil, že cieľom bude spomenúť si na karty ostatných hráčov. Nakoniec po 9 príbehoch sme sa postupne ku všetkým museli vrátiť a museli sme hádať po jednom, karty z každého príbehu. Za každú uhádnutú kartu bol bod pre hráča čo uhádol a ak náhodou nejakú kartu nikto neuhádol, bol to mínusový bod pre rozprávača. Takže cieľom bolo porozprávať svoju rozprávku nezabudnuteľne a zároveň si pamätať rozprávky ostatných. Nakoniec rozprávanie aj hádanie bola veľká zábava a naozaj sme sa nasmiali. Hra má možnosť zvyšovať obtiažnosť tým, že zvýšite počet kariet. Toto už robí z tejto hry nie len detskú hru, ale napríklad aj celkom slušnú doplnkovú hru na párty. Memorable Stories napriek tomu, že ide o maličkú hru nás potešili a zlepšili náladu.

Hodnotenie 7,5/10

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/160904/memorable-stories


Urban Panic

Novinka od poľského vydavateľstva G3. Máme veľmi dobré skúsenosti s hrou 7 days of Westerplatte a tak sme boli zvedaví, čo ďalšie nám G3 prinieslo tento rok. Prvú sme chceli skúsiť rodinnú hru vo väčšej krabici Urban Panic. Na pohľad veľmi zaujímavá grafika a aj príjemná téma budovania mesta. Nechali sme si vysvetliť pravidlá pri malom stolíku, kedže všetky hráčske stoly boli plné. Na prvé počutie veľmi zaujímavý herný princíp, budujete si postupne mesto pomocou štvorcových dielikov. Každý hráč má svoje mesto a snaží sa v ňom nazbierať čo najviac bodov, ale zároveň musí udržať rovnováhu medzi financiami, životným prostredím a šťastím obyvateľov. Pri konečnom počítaní bodov sa tiež nevypláca mať veľkú nezamestnanosť, alebo opačne málo ľudí na veľké množstvo pracovných miest. Toto všetko sľubovalo peknú strategickú. Čo však priniesla samotná hra? Tak trochu otázniky. Hra sa nám páčila, ale mali sme pocit, že v nej bolo až príliš málo interakcie a že bodovací systém presúvania kociek po postavení každého dieliku nepridával hre na dynamike. Našli sme v hre však aj pozitívne veci ktoré sa nám páčili a tak ju zatiaľ hodnotíme opatrne a budeme ju musieť ešte skúsiť viac krát aby sme sa vedeli rozhodnúť či ju pridať aj do našej ponuky.

Hodnotenie 6/10

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/159507/urban-panic


Chosŏn

Nová hra od Moonster Games mala svoju prezentáciu v rámci stánku Korea Board Games, v ktorom sme sa dosť dlho zdržali. K Chosonu sme sa dostali viac menej náhodou, lebo to bol pri našom príchode jediný voľný stôl úplne v rohu. V stánku Korea Board Games sme sa chceli pozrieť hlavne na detské hry a novinky pre celú rodinu. O to väčšie bolo naše prekvapenie dostať sa k bojovej kartovej hre o dynastii Koryŏ. Grafika temná a už aj sme sa do toho pustili. Pravidlá sme chvíľu prekúsavali, ale samotným hraním, sme rýchlo prišli na to ako fungujú dva rôzne efekty kariet - jeden, keď ich máte väčšinu na stole a druhý, keď je zahraná spolu s akčnou kartou. Hra mala nakoniec prekvapivé vyústenie a nechala nás trochu zaskočených. Fu, bol to boj a vôbec to nebolo zlé ale možno sme na to neboli pripravení, alebo to nebola naša šálka kávy. Každopádne sme nad touto hrou už viac krát rozmýšľali (aspoň jeden z nás) a neboli by sme proti zahrať si ju znovu alebo ponúknuť v našom obchode….uvidíme.

Hodnotenie 7/10

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/161943/chosnZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  10/12 >>


Najčítanejšie články

Image in photogallery
Desiata aj Olovrant sú super, ale ešte lepšie sú spolu!
Krátke foto predstavnie hier Jurská sváča a Jurská véča.
Prečítajte si viac

Image in photogallery
Poštovné cez zásielkovňu neplatíš!
12.6.2020 15:35
Je to tak! V júni za poštovné cez Zásielkovňu neplatíte, ide to na naše
Prečítajte si viac
Recenzie od zákazníkovFotky z nášho Instagramu


Kontakty
LUDOPOLIS
f4s, s.r.o., Jégého 14
821 08 Bratislava
Slovenská Republika

Kamenná predajňa:
Bratislava, Seberíniho 14 (OC Kocka)

IČO: 47619431
DIČ: 2024029755
IČ DPH: SK 2024029755

© Všetky práva vyhradené - www.ludopolis.sk
Tvorba web stránok

Fotky z nášho Instagramu


Kontakty
LUDOPOLIS
f4s, s.r.o., Jégého 14
821 08 Bratislava
Slovenská Republika

Kamenná predajňa:
Bratislava, Seberíniho 14 (OC Kocka)

IČO: 47619431
DIČ: 2024029755
IČ DPH: SK 2024029755

© Všetky práva vyhradené - www.ludopolis.sk
Tvorba web stránok


Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam