Človek je síce tvor spoločenský, ale niekedy potrebuje tráviť čas sám so sebou. Inokedy je k tomu nepriamo donútený okolnosťami, ako sme si to mali možnosť vidieť počas série lockdownov. Nuž a čo spraviť vtedy, keď dostaneme „hráčsku slinu“ a po ruke práve niet nikoho, komu by sme mohli hodinu vysvetľovať pravidlá Gloomhavenu?
Je to jednoduché: treba si rozbaliť nejakú sólohru!
VIDEOHRA NA STOLE
Spoločenské hry pre jedného hráča takpovediac simulujú „single player“ režim z počítačových hier. Hráč nebojuje s protihráčmi, ale snaží sa poraziť umelú inteligenciu. Tá sa objavuje buď ako tzv. automa, teda automatizovaný hráč, alebo samotný systém hry (keď nemáte predpis, podľa ktorého by mala automa konať, jednoducho sa snažíte dosiahnuť čo najlepší výsledok na základe daných pravidiel).
Jeden z najviac premakaných systémov pre sólohranie má kartovka Pán prsteňov. Hráč (alebo hráči, lebo sa dá hrať aj kooperatívne) sa snaží s pomocou balíka kariet splniť podmienky na prechod rozličnými scenármi. Tie sa dajú dokupovať, ale ako základ stačí aj core set, teda základná sada (aj keď – kto by nechcel zažiť filmové Spoločenstvo prsteňa u seba v obývačke?).
Každý scenár má vlastné podmienky, preto sa hra teší veľkej variabilite. Máte pocit, akoby ste prechádzali jednou veľkou, súvislou kampaňou. Na hráčovi pritom je, aby si polená, čo mu systém hádže pod nohy – v podobe nepriateľov a iných nástrach, sám „vykladal“ z balíka hry. A potom na ne reagoval ako najlepšie dokáže.
Tento klenot som, priznávam, objavil len nedávno, a – opäť priznávam-, je to závislosť. Momentálne skladám balík trpaslíkov, ktorí sú špecifickí baníctvom, a tak sa „hrabú“ v balíku, a pomáhajú vykladať karty na stôl bez toho, aby museli byť splnené štandardné požiadavky na ich vyloženie (platba „zdrojov“ hrdinov, ako je napríklad slávny Gimli).
Je to výzva, je to zábava, je to hlavolam!
Z MORDORU AŽ DO VESMÍRU
Z iného súdka sú niektoré tituly podľa známej hororovej značky Votrelec. V ALIEN: FATE OF NOSTROMO vás po hviezdnej lodi po celý čas naháňa škaredý zlý mimozemšťan s kyselinou namiesto krvi... A keď si trúfate, môžete na hraciu plochu pridať aj androida Asha (tiež je škaredý a zlý, akurát namiesto krvi nemá kyselinu, ale iný humus).
A tak lozíte po lodi, zbierate predmety, dávate dokopy plameňomet a iné pomôcky do boja, pričom nikdy neviete, z ktorého kúta na vás votrelec vybafne (v podobe pekne spracovanej figúrky). Má to spád aj nepredvídateľnosť, vzhľadom na rôzne misie a ich kombinácie aj slušnú znovuhrateľnosť.
Vydarená hororová hra pre celú posádku – alebo, v našom prípade, osamelého kapitána.
Pokiaľ sa chcete vyhnúť adrenalínovému boju, môžete skúsiť porážať hry (resp. svoje vlastné skóre) na body. Red Rising (v češtine vyšlo ako Rudý úsvit) som toho času kúpil hlavne kvôli krásnej vizáži a pomeru cena/komponenty. To balenie je fakt luxusné, má plno krásnych kariet, tvrdú hraciu plochu, kamienky, rôznofarebné kocočky, až si idem oči vyočiť. Automa tu funguje bezchybne a plynule. Pocit, že sa pretekáte so súperom hneď v štyroch disciplínach (okrem bodových kariet aj let vo vesmíre, prestíž v Inštitúte a zásoby hélia) pridáva na dramatickosti a epickosti. No a samotné karty sú nielen krásne, ale aj rafinované a nehorázne tematicky vyšperkované - vlastne po celý čas zažívate nový a nový príbeh...
Luxus a paráda!
VYBUDUJ SI SVET
Kto má viac „realistické“ chute, môže sa pozrieť po tituloch, ktoré tematizujú našu históriu: Caesar, Blitzkrieg, ANNO1800 – každý si nájde obľúbenú epochu, tému, aj herné zameranie. Lebo nie je všetko o boji, ako nám ukazujú skvelé budovateľské stratégie typu Settlers: Zrod impéria.
Tu si môžete postaviť veľkú prosperujúcu ríšu za jeden zo štyroch základných národov (Egypt, Rím, barbari, Japonsko). Využívate pritom kombinatorické schopnosti, keďže vykladáte kartičky so stavbami, ktoré produkujú suroviny, peniaze alebo vojsko. Je to skvelá zábava pre jedného hráča, navyše z webu sa zdarma dajú stiahnuť pravidlá pre kampaň.
Pokiaľ vás baví stavať domčeky, ale nechcete si lámať hlavu nad kombináciami kartičiek, stojí medzi najľahšími malými budovateľskými hrami Osadníci z Katanu – Kostková hra. Je založená na princípe Yahtzee, teda troch hodoch sadou špeciálnych kociek. Po každom hode si vyberiete symboly, ktoré si chcete ponechať, a napokon sa snažíte z tých symbolov postaviť cestu, usadlosť či veľkomesto podľa vzoru na papierikoch priložených k hre. Tam vždy zaznačíte aj svoj postup aj bodové skóre. Takto sa môžete postupne prekonávať, alebo porovnať svoje výsledky s inými hráčmi.
Túto hru si dávam, keď naozaj potrebujem vypnúť – to hrkanie kociek a ich zoraďovanie bez hlbšieho uvažovania má akési upokojujúce účinky...
Ale ešte slovíčko k historickej tematike. Veľmi populárna je v súčasnosti hra VZDOR! Bola navrhnutá špeciálne pre hru jedného hráča. Ide o svižnú, ľahko pochopiteľnú „simuláciu“ partizánskeho boja vo fašistickom Španielsku. Okrem plnenia misií a honby za bodmi musí hráč dávať pozor, aby nestratil civilistov zo zvláštneho balíka. Na odľahčenie ťažkej témy použili autori ručne kreslenú grafiku, takže aj keď sa tu bojuje o slobodu (a umiera sa za ňu), depiek sa báť nemusíte.
A KEBY PREDSA NIEKTO PRIŠIEL...
Niekedy, keď vykladám moje dojmy zo sólohrania, zvykne ma jeden známy podpichnúť: Tak čo, ešte stále nemáš kamarátov? Avšak medzi sólovkami sú aj hry, ktoré mysleli na možnosť, že predsa len nejakých kamarátov máte. Ide o hry podporujúce aj hru viacerých hráčov. Môže ísť o hry kooperatívne, v ktorých hráte spoločné proti systému hry, alebo aj kompetitívne kde hráte štandardne proti sebe. Kooperatívny režim má aj vyššie spomínaná kartovka Pán prsteňov. Alebo Zombicide, populárna strieľačka zombií s jednoduchými pravidlami, vhodná aj na párty večer.
Kúpou hry, ktorá obsahuje sólo mód ale môže ju hrať aj viac hráčov jednoducho nič nepokazíte – naopak, iba tým získate príležitosť zapojiť do vášho koníčka aj rodinu či známych.
HRY ZADARMO?
Pokiaľ je rodinný rozpočet tesný, a kupovanie hier je na rebríčku priorít pekelne nízko, vhodná alternatíva sú hry „print and play“, teda vytlač a hraj. Veľké množstvo z nich je zadarmo a je ich plný web (dobrým zdrojom je napríklad stránka bgg.com). Hry print and play sú založené na jednoduchom princípe: stiahnete si súbor s materiálmi potrebnými pre hranie, tie vytlačíte na domácej tlačiarni a môžete hrať!
Mini Rogue je príklad print and play titulu, ktorý sa vďaka svojej popularite dostal aj na trh v klasickej krabičkovej verzii. Ide o ľahkú a svižnú hru, kde sa s hrdinom túlate po kobkách náhodne generovaných sadou kariet, a snažíte sa prežiť.
PREČO MAŤ DOMA ASPOŇ JEDNU SÓLOVKU
O sólovkách by sme si mohli rozprávať aj do večera. Prečo mať doma aspoň jednu? Myslím, že na otázku vyššie som do značnej miery odpovedal v článku. Okrem toho, že nikdy nevieme, kedy nás od sveta izoluje ďalšia masová katastrofa (božechráň), sú chvíľky, keď je príjemné stráviť pár minút (alebo aj dlhší čas) vo vlastnej spoločnosti. Odložiť nabok starosti, vypustiť hluk z pracovnej doby, neriešiť veľké otázky sveta, a jednoducho relaxovať. Avšak nie pasívne – len tak si ležať a civieť do stropu, ale s príjemnou hrou, ktorá nás unesie do sveta fantázie, zamestná jemnú motoriku (rozdávanie a miešanie kariet, hádzanie kockami, zapisovanie pri roll and write hrách atď.) a privedie k pozitívnym myšlienkam.
Ja práve idem zachrániť Aragorna z Nekromantovej veže (kartovka Pán prsteňov LCG). A čo vy, už viete, čo sa dnes zahráte ako prvé?
Mark E. Pocha